به گزارش خبرنگاراقتصادی خبرگزاری تسنیم، در مصوبه دوم هشتاد و پنجمین جلسه شورای عالی اشتغال آمده است که نظر به ضرورت رفع بیکاری فارغ التحصیلان خصوصاً دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی، معاونت علمی ،فناوری و اقتصادی دانش بنیان ریاست جمهوری موظف است با همکاری وزارت علوم ،‌تحقیقات و فناوری و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نسبت به ایجاد سازوکار شناسایی و هدایت اشتغال فارغ التحصیلان دکتری و کارشناسی ارشد زیر40سال با محوریت شرکت دانش بنیان از طریق فعالیت کاریابی تخصصی و به کارگیری مشوق های بیمه ای، یارانه دستمزد و یارانه کارورزی به انجام رساند. محمود کریمی بیرانوند،معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اعتبارات امسال بخش مشاغل خانگی در کشور نسبت به سال گذشته 35درصد افزایش یافته است.اعتبارات مزبور ابلاغ شده است و مورد مصرف آنها در سال جاری بیشتر بر توسعه پشتیبانی‌ها تمرکز دارد.

آگهی کار

وی با بیان اینکه برای تحقق ایجاد 115 هزار فرصت شغلی طی سال گذشته در استان خراسان رضوی بیان کرد: خراسان رضوی در این بخش از استان‌های دیگر موفق‌تر عمل کرده است، ضمن اینکه نرخ بیکاری در این استان نیز تک رقمی است. وی به سامانه رصد اشتغال در کشور اشاره و گفت: 2سال از راه اندازی سامانه ملی رصد اشتغال توسط دولت سیزدهم می‌گذرد و به همین سبب اطلاعات خوبی برای رصد اشتغال در اختیار استان قرار دارد. کریمی بیرانوند اظهار کرد: شفافیت در آمار اشتغال ایجاد شده توسط استان‌ها از جمله مزیت‌های سامانه رصد اشتغال در کشور است که اتفاقات در کف میدان اشتغال را به طور کامل رصد کرده و رسته شغلی و موقعیت هر فردی که برای وی شغل ایجاد شده است را بررسی می‌کند و «داشبوردهای تحلیلی» (پوشه‌های اطلاعاتی) متعددی ارائه می‌دهد. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بیان کرد: فراهم شدن زمینه نظارت سختگیرانه نسبت به اشتغال ایجاد شده از طریق سامانه ملی رصد اشتغال از دیگر ویژگی‌های این سامانه است که از طریق مرکز دو مرحله نظارت پیامکی و تماسی انجام می‌شود، اما انتظار می‌رود حداقل دستگاه‌های اجرایی، تسهیلاتی که پرداخت می‌کنند، تمام شماری نظارت حضوری آن را داشته باشند و در نظارت سختگیرانه ملاحظه جدی داشته باشیم.

آگهی کاریابی

وی گفت: امسال بر خلاف سال گذشته که نظارت بر سامانه رصد اشتغال با تأخیر شروع شد، از ابتدای مرداد ماه اجرای طرح نظارت حضوری و «تمام شماری» اشتغال ایجادی استان‌ها آغاز می‌شود که باید زمینه طراحی آن در کارگروه اشتغال استان فراهم شود. کریمی بیرانوند مساله سوم در سامانه ملی رصد اشتغال را سیاستگذاری دانست و افزود: براساس اطلاعاتی که از سال 1401از طریق سامانه رصد اشتغال در اختیار داریم، می‌توان مسیرهای اشتغالزایی را در خراسان رضوی تغییر داد، در واقع سامانه ملی رصد اشتغال تبدیل به یک پایگاه برای تغییر و اعمال سیاست های درست شده است. معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: امسال بنا به دستور وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی، تمرکز وزارتخانه در اشتغالزایی بر اشتغال فارغ التحصیلان بیکار قرار گرفته و ستاد عالی اشتغال کشور به ریاست رئیس جمهور نیز در این زمینه مصوبه داده و طبق آن معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و وزارت علوم مکلف شده‌اند برای حل مشکل بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی، برنامه ارائه دهند.

تاریخ انتشار این پست : 2023-07-16

لینک متن اصلی
منبع:تسنیم
۸ ماه پیش
پیاز۵۰