خطر ابتلا به سرطان تخمدان در آرایشگران بیشتر است

خطر ابتلا به سرطان تخمدان در آرایشگران بیشتر است


نتایج یک مطالعه جدید که توسط دپارتمان پزشکی اجتماعی و پیشگیری، دانشگاه مونترال انجام شد، نشان می دهد: آرایشگران و حسابداران به واسطه نوع شغل خود در معرض خطر سرطان تخمدان بوده و افرادی که در صنایع فروش، خرده فروشی، پوشاک و ساخت و ساز کار می کنند نیز ممکن است در برابر این بیماری آسیب پذیر باشند. یافته های این تحقیق نشان می دهد: قرار گرفتن در معرض عوامل خاصی از جمله پودر تالک، آمونیاک، گازهای پیشران، بنزین و سفید کننده ها ممکن است نقش مهمی در بروز سرطان تخمدان داشته باشند. به گفته پژوهشگران، کار به مدت ۱۰ سال یا بیشتر به عنوان آرایشگر و سایر حوزه های مرتبط با افزایش سه برابری خطر همراه بود، در حالی که اشتغال به مدت ۱۰ سال یا بیشتر به عنوان صندوق دار و حسابداری با دو برابر شدن ریسک همراه بوده و این خطر برای کسانی که در حوزه ساخت و ساز کار می کنند، نیز سه برابر افراد عادی است. بررسی های انجام شده به وضوح نشان داد، کار طولانی مدت در صنعت پوشاک از جمله گلدوزی، با ۸۵ درصد افزایش خطر ابتلا به این بیماری همراه بوده و این رقم برای کسانی که در صنعت فروش بودند ۴۵ و فعالان خرده فروشی ۵۹ درصد است. گفتنی است عوامل محیطی، از جمله عوامل مرتبط با محل کار، ممکن است خطر ابتلا به سرطان تخمدان را افزایش دهند اما به باور محققان، مطالعات نسبتا کمی خطرات شغلی زنان را در این رابطه ارزیابی کرده است.

آرایشگاه و آرایشگری

به گزارش سیناپرس، سرطان تخمدان چهارمین علت مرگ ناشی از سرطان در زنان پس از سرطان ریه، پستان و کولورکتال است. بیش از ۷ درصد از افراد با بیماری در مراحل پایانی به پزشک مراجعه می کنند که تا حدی به دلیل مبهم بودن علائم و شباهت آن با سایر بیماری ها مانند سندرم روده تحریک پذیر است. این پژوهش با بهره گیری از مطالعه پیشگیری از سرطان تخمدان در کبک به بررسی موردی افراد بیمار پرداخت که بین ۱۸ تا ۷۹ سال سن داشته و پرونده آن ها در هفت بیمارستان مونترال بین سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ پس از تشخیص سرطان تخمدان ثبت شده بود.

آگهی آرایشگری

در ادامه، اطلاعات همه شرکت کنندگان در زمینه سوابق جمعیت شناسی اجتماعی، سابقه پزشکی، داروهای تجویز شده، سابقه باروری، وزن و قد، عوامل سبک زندگی و سابقه اشتغال مادام العمر جمع آوری شد.به گزرش سیناپرس، پس از محاسبه عوامل بالقوه تأثیرگذار، محاسبات نشان داد که چندین شغل ممکن است با افزایش خطر سرطان تخمدان در زنان مرتبط باشد و در این میان آرایشگران بیشترین گروه در خطر را تشکیل می دهند زیرا در معرض ۱۳ عامل از جمله آمونیاک، پراکسید هیدروژن، رنگ‌ ها و رنگدانه‌ های آلی و سفیدکننده ‌ها بودند و پودر تالک قرار داشتند.

تاریخ انتشار این پست : 2023-07-16

لینک متن اصلی
منبع:محیا
۱۱ ماه پیش
پیاز۵۰