تامین ۵۱ هزار هکتار زمین برای اجرای نهضت ملی مسکن

تامین ۵۱ هزار هکتار زمین برای اجرای نهضت ملی مسکن


به گزارش خبرنگار ایرنا، ارسلان مالکی چهارشنبه شب در آیین اهدا ۲۱۲ قطعه زمین به واجدین شرایط قانون جوانی جمعیت استان گلستان در سالن آمفی تئاتر دانشکده مائده گرگان در قالب پویش پیامبر رحمت (ص)، گفت: طرح نهضت ملی مسکن در واقع نشان از اراده دولت سیزدهم و هم‌افزایی مجلس انقلابی و دولت مردمی برای رفع مسئله مسکن دارد. وی بیان کرد: حداقل در ۱۰ سال گذشته موضوع تامین زمین مسکونی، پیگیری و دنبال نشده بود و نتوانستیم زمین‌های مناسب را مهیا کنیم. وی تصریح کرد: در ۲ هفته گذشته به ۲۰ هزار خانواده در راستای اجرای قانون جوانی جمعیت زمین اهدا شد و ۴۰۰ هزار قطعه هم در قالب نهضت ملی مسکن اهدا کردیم. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: این مقدار زمین اهدا شده در حالی است که در کل ۱۰ سال دهه ۹۰، تنها تعداد ۱۳۳ هزار خانواده زمین دریافت کردند. مالکی افزود: در قانون جهش تولید مسکن و اجرای طرح نهضت ملی مسکن که بی‌سابقه بوده، از طرق مختلف همچون توافق با مردم، اراضی مازاد دستگاه‌های دولتی، الحاق زمین‌ها و اراضی حریم شهرها و هماهنگی با منابع طبیعی و جهاد کشاورزی به ویژه در استان‌های شمالی که زمین‌های آنها یا جنگلی و یا کشاورزی از نوع درجه یک یا ۲ است و ممنوعیت تغییر کاربری به مسکونی را دارند، نسبت به تامین زمین اقدام شد.

رهن مسکن تهران

وی ادامه داد: توانستیم 5400 واحد مسکونی شهری را به مرحله اجرایی و تحویل متقاضیان برسانیم. وی خاطرنشان کرد: مردم بدانند دولت‌ سیزدهم براساس وعده‌ای که در ابتدای آغاز به کارش در خصوص حل مشکل مسکن مردم داده و بخش اعظمی از آن‌ برعهده وزارت راه و شهرسازی نهاده شده، تا حل مشکلاتشان لحظه‌ای آرام نخواهیم نشست. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: ما در مجموعه این وزارتخانه خود را مکلف می‌دانیم تا رفع چالش‌های حوزه مسکن در همه بخش‌های مربوطه و مرتفع شدن آنها، به صورت جهادی به کار برای تحقق تعهدات ادامه دهیم. مالکی اضافه کرد: خود را در برابر مردمی که شجاعانه پا به عرصه جوانی جمعیت کشور نهاده‌اند، مسوول می‌دانیم تا در بخشی از برطرف کردن نیازهای آنان کمک‌ حال و فراهم کردن شرایط رفاهی بهتر باشیم. وی با اشاره به این که در مجموع فعالیت تامین زمین به سرعت در حال انجام و پیشرفت است، یادآور شد: از اساسی‌ترین موضوعات حوزه مسکن، علاوه بر تامین زمین، تامین تسهیلات بانکی بود؛ میزان تسهیلات مربوطه امروز از سه میلیارد و 500 میلیون ریال به پنج میلیارد و 500 میلیون ریال افزایش یافته است. وی افزود: نرخ سود بانکی در قانون و براساس مصوبه شورای پول و اعتبار، ۲۳ درصد است که برای این تسهیلات نرخ سود به ۱۸ درصد کاهش یافت.

خرید خانه تهران

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: تلاش داریم تا امسال دهک‌های اول تا سوم را هم تحت پوشش خدمات خود در حوزه تامین زمین مسکونی قرار دهیم. مالکی اظهار کرد: امسال تمرکز تمام ادارات راه و شهرسازی استان‌ها و سازمان ملی زمین و مسکن، در راستای آماده‌سازی زمین، فراهم کردن زیرساخت‌ها و امکانات زمین‌های خارج از محدوده حریم شهرها بوده و تلاش برای الحاق این زمین ها به شهر ادامه دارد. وی تصریح کرد: نهضت کاهش قیمت تمام شده واحدهای مسکونی احداثی با همکاری بین بخشی وزارت راه و شهرسازی و نیز وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنین شورای عالی مسکن به منظور کاهش قیمت مصالح ساختمانی به ویژه فولاد و سیمان از دیگر اقدامات اساسی دولت برای تحقق قانون جهش تولید مسکن است. مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: قرار دادن ابزارهای تشویقی برای بازسازی و نوسازی منازل واقع شده در بافت‌های فرسوده و نظارت شبانه‌روزی و کنترل بر مشاورین املاک برای بازار اجاره بها و خرید و فروش مسکن که چندین سال رها شده بود، بخش دیگری از اقدامات اساسی دولت سیزدهم برای تحقق قانون جهش تولید مسکن است. مالکی تاکید کرد: مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر تعیین تکلیف اراضی که با کاربری مسکونی در محدوده شهرها قرار دارند و مشخص کردن مدت زمان تعیین تکلیف این اراضی به مالکان آنها، که در صورت وارد نشدن به چرخه مسکن، تغییر کاربری خواهند شد هم در همین راستا است.

تاریخ انتشار این پست : 2023-10-05

لینک متن اصلی
منبع:ایرنا
۹ ماه پیش
پیاز۵۰